Właściciele drukarek atramentowych często stają przed dylematem: oryginał czy zamienniki? Producenci sprzętu będą oczywiście, że oryginalny tusz jest z zasady lepszy, a w dodatku wielu z nas miało już się okazję przekonać, że rynek zamienników pełen jest produktów, które w pełni zasługują na miano „podróbek”, oferując wydruki o zdecydowanie niezadowalającej jakości.

Z drugiej strony jednak nie da się ukryć, że oryginalny tusz to spory wydatek, co odbija się bardzo mocno na naszym budżecie, szczególnie jeśli eksploatujemy drukarkę bardzo intensywnie. Warto pamiętać też, że antyzamiennikowa propaganda producentów, którzy ostrzegają przed awariami drukarki i tragiczną jakością wydruków nie jest do końca prowadzona w interesie klientów, a wiąże się raczej z ich taktyką sprzedaży: sprzedać niedrogo samo urządzenie, a następnie zarobić sporą sumę na sprzedaży bardzo drogich materiałów eksploatacyjnych. Innymi słowy: fakt, że oryginalne tusze są bardzo drogie nie wiąże się tylko z ich wysoką jakością, lecz również z pragnieniem zysku producentów. Tymczasem na rynku nie brakuje zamienników, które nie sprawiają problemów i oferują doskonałą jakość wydruku, jednocześnie będąc zdecydowanie mniej kosztowne od oryginałów.

Oczywiście by nie zawieść się na zakupionych zamiennikach, trzeba będzie przeprowadzić ich gruntowny „przesiew”. Zazwyczaj tandetny zamiennik można poznać po niewiarygodnie wręcz niskiej cenie, jednak nie jest to wcale regułą! Zwrócić uwagę musimy przede wszystkim na opakowanie – czy znajduje się na nim informacja o producencie oraz oferowanej przez niego gwarancji, a także instrukcje dotyczące użytkowania wkładu? Jeśli tak, istnieje duże prawdopodobieństwo, że producent bierze odpowiedzialność za swój wyrób i nie próbuje nas oszukać. Oczywiście jeżeli chcemy mieć pewność, że kupowane przez nas tusze zamienniki nie zawiodą pokładanych w nich nadziei, najlepiej jest po prostu znaleźć ich pewne źródło, takie jak np. ta strona. Można tutaj znaleźć doskonałe tusze zamienniki do popularnych modeli drukarek, takich jak na przykład Canon Pixma MG2450.